2018-12-12

Андрій Садовий: «Кооперація – це віра і важка праця».

У Коломиї днями відбувся вже третій  міжрегіональний  форум «Кооперація: інструмент наступу».

Всі зібралися у катедральному соборі Преображення Христового УГКЦ. Адже сам цей храм є прикладом, власне, кооперації: він зводився на кошти благодійників. До Коломиї Івано-Франківської області приїхали учасники та гості з різних міст і сіл. Представники Чернівенцької «Самопомочі» теж відвідали цей гарний і важливий захід.

На форумі головними були слова: лише об‘єднавшись і довіряючи один одному, українці зможуть багато досягти. А неодноразово згадували тут митрополита УГКЦ Андрея Шептицького, адже саме він був найбільшим промотором кооперативного руху на Галичині.

Організатори третього  міжрегіонального  форуму «Кооперація: інструмент наступу» – а це соціальний кооператив «Файні ябка», – переконані, що кооперативи здатні об’єднати та допомогти громадам не просто виживати, а розвиватися та процвітати. Якраз цей згадуваний кооператив – тому приклад. Адже «Файні ябка» –  це проект, який складається з трьох частин. Це кооперативна мережа для вирощування фруктів та ягід, це переробне підприємство з виготовлення сухофруктів на продаж, яке локалізоване в селищі Обертин

(тим самим створюючи робочі місця в сільській місцевості), це соціальні ініціативи для розвитку сіл Прикарпаття (всі кошти, які генерує це підприємство витрачаються на фінансування проектів у селах).

Один із засновників ГО «Файні ябка 57» Богдан Станіславський озвучив головну мету цьогорічного форуму – це просвітництво. Тому і були запрошені спікери, які розповіли багато цікавого і нового.

“Просвітництво- основне завдання на сьогодні, – сказав Станіславський. – А наша місія –  село,  в якому хочеться жити. Ми створили громадську організацію «Файні ябка  57». Саме стільки – 57 людей – внесли основні кошти. І  громадська організація стала засновником ТОВ «Файні ябка». І весь його прибуток повертається назад у громадську організацію. А остання робить соціальні проекти. Для нас дуже важливою є ідея просвітництва, яку ми заклали в ідею цьогорічного форуму. Нам же  залишається лише об‘єднатися і будувати країну.”

Цього разу на форумі його учасники обговорювали, як  спільними зусиллями Церкви та соціально відповідального бізнесу, громадських активістів, представників органів влади та органів місцевого самоврядування кооперація може стати інструментом для сталого розвитку громад. Чому такою важливою є у цьому процесі Церква? Адже до її думки прислуховується багато людей.

Мер Львова Андрій Садовий у своєму виступі зауважив:

“Людям потрібно все брати у свої руки. Митрополит Шептицький на основі церкви будував державу. Львів минулого року відвідало майже 3 млн. туристів. І кошти, які вони залишають у місті, йдуть на розвиток малого і середнього бізнесу. Чи це не кооперація? Але кооперація це коли є Божа ласка, віра і важка праця.”

Варто зауважити, що цей форум зібрав і різні релігійні конфесії. Всіх привітали владика Василь, єпископ Коломийської єпархії УГКЦ, владика Юліан, єпископ Коломийський  і Косівський УПЦ КП  та пастор церкви «Віфанія» Роман Филипів. Зокрема, владика Василь Івасюк наголосив:

 –Нині  церква набуває іншого обличчя –  соціально- богословського. Простіше кажучи, спочатку нагодуй людину, а потім проповідуй слово Боже. І, власне, ми запізнилися із кооперацією років на двадцять… Пам‘ятаймо митрополита Андрея Шептицького, його слова про тре, що треба вчитися об‘єднуватися на принципах солідарності. І не забувати головного: в атмосфері  молитви народжуються лідери.

Модерував форум  Зиновій Свереда, президент Українського Кооперативного Альянсу  «Успішна громада: від солідарності до розвитку». Він також наголосив: сучасна Церква має повторити кооперативний успіх митрополита Андрея:

“Соціально-економічна (а не комерційна) діяльність – це вимога часу та вчення Церкви. Ми бачимо ті самі проблеми: алкоголізм, міграцію, модерний колоніалізм, бідність. Потрібна організована акція, тому що справа не є питання добробуту, а спасіння вірних. Руїна екології, ґрунтів, монополії та системи визисків – це питання базових людських прав, свобод і права на життя.  Церква може сильно допомогти в питанні проповідництва та організації громад та парафій. І тут не потрібно велика праця для видання наукових енциклік, а живе системне проповідництво на актуальні соціально-економічні питання. Зміна світогляду – це головна реформа: і це Церква може здійснити, тому що має великий моральний авторитет і відповідальну місію. Якщо Церква не запропонує якісного сучасного соціального вчення, то вірні шукатимуть відповіді в інших суспільних інституціях.”

Дуже цікавим був виступ Оксани Пасіцької, дослідниці соціально-економічної історії, на тему «Роль церкви у розвитку кооперативного руху». Оксана – історик, юрист-міжнародник, кандидат історичних наук, науковий співробітник відділу новітньої історії Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України (м. Львів).

Соціальна справедливість, рівність людей перед Богом, підняття економічної  культури – – це важливі речі.  У другій половині  19 століття,  коли виник кооперативний  рух, його активним  учасником стає духовенство. Кооперативний рух  в Галичині грунтувався на християнському світогляді. Кооперація вчила солідарності, підприємливості,  дисциплінованості та вмінню підпорядковувати  свої інтереси інтересам громадським. Духовенство повчало широти і замислу солідарності. Митрополит Шептицький дуже підтримував кооперативний рух. Остап Луцький, український військовий, політичний і громадський діяч, кооператор, публіцист і поет сказав: «Українська кооперація зродилася з любові до ближнього». Приміром, серед засновників тодішнього  «Земельного банку гіпотечного»  був сам митрополит Шептицький, єпископ Григорій Хомишин, політик Николай Василько.. .Також був священичий санаторій – священики створили свій кооператив.

Ерік Фейн, волонтер корпусу миру, «Американська кооперація в бізнесі» зауважив у своєму виступі:

“В Америці цінують індивідуальний талант і знання. Але з великими компаніями ти не можеш конкурувати, ти не маєш доступу до ринків. І було знайдено рішення: кооперативи і кредитні  спілки, що допомагають індивідуумам об‘єднуватися. І в кооперативах прості люди можуть досягати не простих результатів.”

До слова, Ерік всього за кілька місяців вже вивчив українську мову. Про соціальне служіння громадам на прикладі досвіду Благодійного фонду «Карітас України» розповів отець Андрій Нагірняк, віце-президент МБФ «Карітас України», керівник відділу соціального служіння УГКЦ:

“Плекання духа жертовності та соціальної відповідальності – головне наше завдання. Через мережу «Карітас» церква реалізує своє соціальне служіння. Пропагуючи соціальну відповідальність, ми хочемо допомогти людям стати на ноги самим, а відтак допомагати один одному. Що хочемо досягти? Збільшення соціально  відповідального бізнесу. А церква має завжди першою відповісти на виклики часу   і сформувати своє служіння. Власне, «Карітас» є  лише один з інструментів, через який церква здійснює своє соціальне служіння.  І ми маємо робити свою роботу якомога професійніше. Але не робити це лише самим. При митрополиту Шептицькому у нас не було своєї держави. І церква брала на себе відповідальність: займалася кооперативами, створювала школи і лічниці. Тепер церква має стати одним із тих, хто це робить .Тому для нас важлива інтеграція у загально громадське середовище. Парафіяльні “Карітаси” мають брати участь у всьому, що робить місцева громада.”

Олег Половко, ініціатор створення релігійного порталу «Християнський Портал Прикарпаття» презентував сам сайт та додав, що у теперішній час священики мають вести блоги – це дуже дієво.

На форумі представники різних громад ділися вже своїм досвідом, розповідали, як починали і як тепер працюють. Зокрема, Олександр Скакун, голова асоціації громадської спілки “Асоціація якості та безпечності продукції”, наголосив, що створюючи кооператив, треба все від самого початку планувати. Бо часто об‘єднавшись, люди відразу хочуть заробити. Дуже цікавим  для учасників форуму був досвід створення кридитної спілки «Вигода». Кредитна спілка “Вигода”, яка знаходиться у м. Стрию, була організована в 1992 році на кооперативних засадах 13-ма членами Стрийської міської організації товариства “Просвіта”. Крок за кроком, з року в рік кредитна спілка “Вигода” прокладала першу дорогу до кредитної кооперації.