Новини

Всі новини
2019-03-09

Андрій Садовий: «Все починається з бажання служити громаді”.

Мер Львова та лідер «Самопомочі» побував у Чернівцях.

 

Планувалося, що його візит на Буковину  ще як кандидата на посаду Президента України буде довшим. Однак Андрій Іванович  зняв свою кандидатуру з президентських перегонів на користь Анатолія Гриценка, та до Чернівців все ж завітав, хоч на півдня. Андрій Садовий відвідав у нашому місті Алею героїв на Центральному кладовищі, де поклав квіти на могилу розвідниці Анастасії Горбачової (позивна «Лиса»), яка загинула на російсько-українській війні. «Дуже важливо, щоб ми пам’ятали тих людей, які віддали своє життя, щоб ми мали можливість тепер зустрічатися», – пояснив мер Львова на своїй зустрічі з місцевими журналістами. Із представниками преси за ранковою кавою поспілкувалися на різні теми.

 

Про Львів, Чернівці  та інші українські міста

  • Знаєте, я проїхав фактично всіма містами України. І яке моє спостереження. Де громада зуміла зорганізуватися, тобто де до влади прийшов чесний очільник, де є співпраця з громадськістю, наукою, підприємцями, де це все працює в синергії, там є феноменальні результати. Днями був в Умані в маленькому селі Березовець. Був шокований. Дороги рівненькі, садочок, школа, а парки які! Боже мій! Є староста села, є агрофірма, яка там працює, просто є нормальна кооперація. І біда,  власне Чернівців в тому, що до влади почали приходити бізнесмени, які дивляться на місто як на бізнес. І отримуючи владу, маю на увазі депутати, вони починають це сприймати як акціонерне товариство. Ділити його між собою, і починають ставити своєю метою отримання прибутку. Але прибутку не громади, а свого особистого. Їм чомусь здалося,  що їм Бог дав можливість за цей короткий час стати дуже багатими. І вони вважають це місто своєю приватною власністю. Це найбільша катастрофа. Бо місто належить громаді. Можливо, один з успіхів, який є найголовніший у нас у Львові, що у нас є  публічне управляння і громада управляє містом. Те, що я робив і роблю, я не допускаю щахраїв до влади і хочте вірте хочте ні, але будучи лідером «Самопомочі», у мене серед керівництва міста (заступників, керівників департаментів)  немає нікого з партії. У мене фракції міської ради не мають впливу ні на одні посади, ні на одне призначення. Це мій принцип, я завжди беру на роботу фахівців. Якщо завтра хтось із депутатів скаже, ось там і там звільнився хороший менеджер, я йому пляшку виставлю. Але,  боронь Боже,  брати на посаду людину, бо якісь там квоти і подібне.

 

Про Гриценка і підтримку молодих науковців

 

 

  • Ви напевно бачили цей момент підписання нашої угоди з Гриценком, всі очікували, як ми будемо посади майбутні ділити тощо. В мене до нього одна вимога: будь чесним. Все! Країна перебуває у такій ситуації, коли ми взагалі на межі. Бендукідзе ще 2012 року казав: в Біблії не записано, що Україна має бути незалежною державою. Вже тоді він ставив діагноз, що пацієнт швидше мертвий, ніж живий. Сьогодні до цього додалася війна, окупація… Подивіться рейтинги – Україна найбідніша країна Європи, і найбільш корумпована країна Європи… Це все через те, що у країні, в містах – процвітає злодійство. Тому моє завдання – повиганяти шахраїв.  Слава Богу, У Львові мені це вдалося. Але це не означає, що це на все життя. Вони все рівно  дивляться, спостерігають, щоб почати впливати. Тому ці успіхи треба закріпляти на державному рівні. Як реаліст, я розумів свої шанси станом на початок березня. Якщо би ще півроку – ми би перемогли тисячу процентів. Все починається просто з любові, з бажання служити своїй громаді. Не піддаватися на різні спокуси. І розуміти: тебе спитають – люди, Бог. Треба перезавантажити країну, владу. Державу треба будувати на фундаменті довіри. І тут у мене ключовим фактором завжди була і є освіта. Тому що без освіти країни не буде взагалі. У Львові ми зараз розпочали дуже цікавий проект: ми вирішили встановити кілька десятків  стипендій для кращих науковців. Зараз триває подача документів. Хто переможе, матиме шанс отримувати від міста 10 тисяч гривень на місяць такої стипендії протягом року. Це буде такий маленький плюс для таких людей, які займаються наукою.
  • Я переконаний, що у цей фінал виборчих перегонів, на політиків виливатиметься багато бруду. На Садового, на Гриценка, але до цього треба нормально ставитися. Я люблю повторювати цю приказку: «Коли бруду багато, він сам відпадає, а коли мало – це корисно для здоров’я». Гриценко не є святий і я не святий – святі на небі. Я не знаю жодного факту, щоб Гриценко крав гроші. Можна десь там йому ставити у вину щодо того, що якісь речі він не продумав. Мільйон можна мати претензій, але що він крав, такої інформації не маю. Про тих, хто в політиці, я намагаюся говорити об’єктивно.

 

Про ремонт доріг взимку і про те, що Садового у Чернівцях не правильно зрозуміли

 

  • Ми дійсно зимою виконуємо певні роботи, але це є роботи капітального характеру. Коли, наприклад, ми прокладаємо колектори. Коли цей колектор прокладаєш і мінусова температура, це навіть є краще. Але це все робиться виключно згідно вимог техніки безпеки. І в нас, як правило,  західні компанії працюють і нагляд здійснюють західні компанії. Але асфальтування у зимовий період, теоретично це є можливим, але для цього треба мати дуже вартісне обладнання, якого в Україні фактично немає. Тому я ніколи не рекомендую робити великих ремонтних робіт зимою. Я бачив ці спекуляції, що у Чернівцях, мовляв, ремонтують дороги в мінусовому температуру, бо і у Львові це робили. Те, що апелюють до Садового це добре,  я готовий бути експертом. Але я тепер мушу знати, яка сторона дзвонить. Бо кожне словосполучення можна подати під різним ракурсом. А ви як незалежні журналісти можете до мене звертатися, і я можу бути як блогер – коментувати ту чи іншу ситуацію. Останні три місяці я маю свій канал на ютубі.

 

Про будівництво сміттєпереробного заводу

 

  • У нас в країні немає жодного сміттєпереробного заводу. Бо донедавна тонна утилізації відходів вартувала 2-3 долари. А якщо ти будуєш завод, то після цього тонна переробки вартує до 180 євро. І ніхто  не будував, бо з точки зору бізнесу це не було вигідно. Але не кожному місту палили полігони і їх закривали. Тоді Порошенко запропонував  мені підписати з ним угоду, що «Самопоміч» в парламенті має перейти під його підпорядкування.  Я недавно оприлюднив цю угоду. Я не пішов на це. Ми дивом  у блокаді вижили і виживаємо. Щодня платимо мільйон гривень, щоб спокійно можна було вивозити відходи. Полігон закритий досі. Ми взяли 25 мільйонів євро в європейському банку. Плюс 10 мільйонів євро це грантові кошти, виділили ділянку, зробили проект, це біля очисних споруд, відбувся вже перший відбір компаній. Визначається, хто буде будувати. Плануємо цього року почати будувати, і це буде перший завод в Україні. Це буде механіко-екологічна переробка відходів. Термін будівництва – до двох років. Важливо, щоб такий завод був у кожному місті. Тоді, коли нам полігон підпалили, створювалася громадська думка, нібито Садовий не дає будувати переробний завод. Я зупинив всі розмови, запропонувавши показати, де ці нібито благодійники вже збудували такий завод в Україні. І вже немає що сказати, бо такого не було.

 

 

Про електробуси і авіарейси з Чернівців до Львова.

 

 

  • Минулого року ми у Львові закупили 150 нових автобусів. Всі міста разом взяті закупили 270. Моє завдання зараз навести порядок у громадському транспорті. Має бути виключно комунальний транспорт. Для всіх пенсіонерів та інвалідів 1-3 групи і школярі маємо безкоштовний проїзд у всіх видах транспорту. Плюс минулого тижня як мер підписав угоду з Європейським банком, ми беремо у них кошти, наш львівський завод «Електрон» виграв тендер на випуск 50 нових тролейбусів. Зараз з міжнародною фінансовою корпорацією працюємо щодо проекту – хочемо замовити сто електробусів. І також хочемо, щоб ці електробуси робилися у Львові. Ми один зробили, протестували його. Я взагалі вважаю, що все, що можна робити в рідній хаті, треба робити в рідній хаті. Загалом в Україні ми потребуємо 20 тисяч одиниць громадського транспорту. І я вважаю, що ми маємо потенціал випускати їх в Україні. І ставити собі мегазавдання, щоб це був електротранспорт, бо ми маємо великі поклади корисних копали, літій маємо свій в Україні, ми можемо робити акумуляторні батареї. Але має бути тут державна політика.  Минулого тижня побував  в Дніпрі. Приїжджаю у КБ «Південне». Останній супутник «Січ» – наша українська ракета «Дніпро» вивела на орбіту у 2011 році. Після того – нуль супутників, немає замовлень… Чи на  відомому підприємстві  «Антонов», за останні чотири роки не випущено ні одного літака. Немає замовлень… А хто буде замовляти? Німці, французи? Як можна збудувати країну, якщо ми не робимо ставку на високотехнологічне виробництво. Перше, що би я зробив, я би відновив роботу всіх аеропортів в Україні в обласних центрах і з’єднати всі міста між собою. Чому до Львова не мати короткого рейсу? Чому їхати сюди чотири години, а не 35 хвилин?

 

Про якісних депутатів та мерів.

 

  • Сьогодні важливо, щоб були якісні депутати, бо вони приймають фундаментальні рішення. Земля майно – це виключно компетенція депутатів. І я маю великий біль, коли ми когось відправили у депутати, а вони там не виправдали довіри. Когось підкупляють грошима. В державі не працює система: поліція, прокуратура… Якщо когось злапали на великому хабарі в десять мільйонів, а слідчий має зарплату десять тисяч. Якщо він не візьме відкупне, то візьме прокурор, суддя…  Людину з грошима сьогодні неможливо покарати. За останні чотири роки країна не знає інших прикладів. Карають тільки бідних, нещасних, які не мають змоги відкупитися.
  • Мером міста має бути людина, яка тут народилася. Якщо від держави давати правильні імпульси, то ситуація у містах теж швидко зміниться…Ви ж розумієте, що у 80 відсотках міст влада належить бандитам, і це толерується Києвом. Тому що з бандитам дуже легко домовитися.  Тому отримуючи статус вищого рівня,  ти  міг би набагато більше принести користі і для Львова, і для Чернівців, і для інших міст. Якщо є нормальний Генеральний прокурор України, керівник поліції, СБУ, тоді все міняється. Люди, які у владі вони дуже чутливі. Якщо вони бачать, що вектор помінявся, вони першими будуть працювати…  Оцей закон, який скасували, про незаконне збагачення обов’язково має бути повернуто. Згідно до нього, посадовець мав доводити, що набув статки чесно. А якщо людина не може цього довести, то це майно підлягало конфіскації. Якби ще люди мали від того якийсь відсоток, по поздавали б усіх, хто і де, що накрав. Йдучи у владу ти отримуєш величезний важіль, який буде працювати або на громаду, або на себе. Якщо на себе, тоді тюрма. Найбільше покарання має бути за крадіжку державних грошей.
  • Мером я працюю тринадцять років. Мене обрано втретє до 2020 року. Я ще восени 2018 року сказав, що балотуватися на цю посаду більше не буду. Довго працювати мером неможливо. Бути і давати драйв для міста – це дуже велика різниця. Треба брати молодших, розумніших, талановитіших… І давати їм шанс, штовхати. Тому, що керувати містом, то є найскладніша робота. Бути Президентом простіше, ніж бути мером. Тому що Президентом  відповідальний глобально, а  є інші люди, які ведуть інші напрямки, а мером ти відповідальний з ранку до вечора за все. Президент теж має мати таку філософію – бути крайнім і пропускати все через серце.

 

 

Про незалежні медіа

 

-Незалежні державу без незалежних медіа не збудуєш. Це те, що свого часу не зробив Віктор Андрійович. Простий приклад, серед усіх кандидатів на посаду Президента України найвища довіра до Зеленського і Садового. У нормальному світі, при незалежних ЗМІ,  такий рівень довіри трансформується у відсотки електоральної підтримки. У нас це все пропускається через телебачення, і ти отримуєш зовсім інший результат. Тому я буду активно підтримувати незалежні ЗМІ, щоб у державі було справжнє Суспільне телебаченні і радіо. Бо якщо залишити це все на відкуп олігархам, вони конвертують це у надприбутки, шантажуючи державну владу, використовуючи свої канали.

 

 

Про те, чи той, хто голосує проти Порошенка є рукою Москви

  •  Президент мав шанс. Ми дали йому цей шанс. Але закривати завод в Росії тільки на третій рік свого президенства, і не просто закривати, а вивозячи обладнання… Як ви гадаєте, в умовах війни йому би дозволили зробити це просто так? А скільки випливає інших речей, в оборонці… Та сьогодні Росія аплодує такій нашій владі. Ви самі себе нищите. Корупція з середини роз’їдає країну. Президент перша посадова особа – вся атмосфера, яка панує в країні – виключно його заслуга. Якщо ти налаштований сісти з усіма політичними силами за круглий стіл і домовлятися на користь країни – це одне, якщо ж усіх ділиш, нарізаєш кожному якісь проблеми, а потім збоку спостерігаєш, то це дорога і нікуди.  Для мене ж важливим є не особистий рейтинг, а перемога країни. Україна має отримати шанс.  Я оптиміст, я вірю в добро. Мій крок, який я зробив для об’єднання, особисто для мене є дуже важливим. Я хочу, щоб Україна мала шанс.