Новини

Всі новини
2019-04-02

«Хто добре вчиться – не пропаде». Відкрита лекція Пауля Пшенічки в офісі «Самопомочі».

 

Заслужений вчитель України, переможець Національної премії Global Teacher Prize Ukraine-2017  Пауль Пшенічка викладає фізику та  астрономію у Чернівецькому ліцеї №1.  Він читає лекції у різних країнах світу, його запрошують на різні заходи. Він переконаний: освіта має бути пріоритетом в Україні, як це є у розвинутих державах.

Пауль Францевич останнім часом мав виступи і у Києві, і у Львові, він є учасником освітніх конференцій. А от в  рідних Чернівцях зустрічі  не проводив давно. Днями Чернівецька «Самопоміч» запросила відомого вчителя прочитати  відкриту лекцію.

Відомий педагог розповідав, чому освіта – це майбутнє країни, яка її роль в інших країнах. Розповідав про те, якими побачив європейські школи, яких успіхів досягли його учні. І на прикладі Християна Гюйгенса – нідерландського фізика, визначного ерудита, доводив, що крім таланту завжди важлива  наполеглива праця.

 

 

Про штучний інтелект замість людського

 

Світ зараз дуже швидко змінюється. Що робили більшість країн світу, скажімо, останні 50 рокі?  Вони виводили своє виробництво у Китай, Індонезію, тобто у бідні країни. Бо там дешева робоча сила. Нині ці заводи вони повертають назад. Бо робочих взагалі не треба: приходить  штучний інтелект. Кілька років тому ми з учнями були у Штутгарті, місті, відомому автомобільними  заводи, нас возили на екскурсії. І нас  здивувало: чисто як в аптеці, дуже мало людей. А позаминулого року ми знову були з учнями на конкурсі в цьому ж місті, нас знову повели на концерн, який виробляє мерседеси. Слухайте, страшно, людей взагалі немає. Люди знаєте де є? На виході, прикручують знак мерседесу. Багато людей лишаються без роботи. В Америці дуже багато таких магазинів, що ви прийшли – людей немає. Ви собі щось вибрали, а можете ще з дому все вибрати, і вам буде готовий  пакунок – загрузили і  поїхали. Зараз проблема у світі, що робити з людьми, які не матимуть роботи.  У деяких країнах це питання вже вирішують. Людей треба готувати жити, скажемо так,  як аристократи. Тобто, якщо ти не маєш що робити, можеш просто сидіти дома, а можеш вчитися. Але на  жити? У багатьох країнах  це вирішують, у Фінляндії, наприклад, платять  щомісяця людині просто за те, що вона тут живе і є громадянином Фінляндії. Так само  – у Швеції, Данії, Норвегії. Позаминулого року був такий курйозний випадок. Швейцарці вирішили це робити – платити просто громадянам Швейцарії гроші.  Але у них ці питання вирішуються на референдумі. І що ви думаєте? Люди відмовилися. Не хочуть задарма отримувати гроші, хочуть працювати. Дехто каже,  що ми, тобто Україна,  на 125 років від цього всього відстали. До речі, програмістів теж не треба буде стільки, бо працюватимуть  роботи.

 

Якщо не маєте ніякої цілі – просто вчіть мови

 

То що виходить на перший план? Треба вчитися, освоювати щось нове. Тобто першість за освітою.  Причому  освіта від 2 рочків, як у Франції, і до 80 років. Дуже багато університетів Європи пропонують безкоштовну освіту для тих людей, які на пенсії, яким не має що робити. Бо якщо ви не думаєте,  це те саме, що якщо ви не займаєтеся спортом, а хочете вигравати змагання – атрофуються м’язи. Мозок теж атрофується. Американці кажуть так: ти з голими руками багато солярки не зробиш, треба мати інструмент. А ти нічого доброго не придумаєш з порожнього головою. Мозок треба розвивати також.  Якщо ви взагалі не маєте ніякої цілі, то просто вчіть мови. Знаєш одну мову – добре, знаєш дві – ще краще, це і на здоров’я впливає.  І народ вчить багато  мов, зараз це дуже модно. А в такій країні, як Голландія, то крім голандської, майже всі знають німецьку та англійську.  У нас діти плачуть: ой, англійська, це важко. Нічого не має важкого, тим більше, можна вчити в  інтернеті. За 16 уроків мову можна вивчити. Але має бути мотивація.

 

Моя мотивація – мої учні.

 

Учні різні років мене мотивують. Я зберігаю їх фото. Наприклад, один з них, закінчив 4 курси політеху у Києві, в школі, звісно,  добре вчився. Одне літо закінчив курси Массачусетського технологічного університету.  Здав іспити, отримав сертифікат. Подався в магістратуру у Німеччину, вузи за нього билися. І на 5 курсі він зібрав команду своїх друзів і вони самі  побудували електровелосипед. Цей мій учень  на ньому приїхав сюди, у Чернівці, в ліцей до мене. Ми той велосипед виставили у холі. Всі дивилися. То не велосипед, а справжній мотоцикл, все електричне. Я питаю, навіщо тоді педалі?  Він каже, бо так це називається велосипед, і не має проблем з паркуванням. Ось так треба рухатися. Хто добре вчиться – не пропаде.

 

У світі різних мов

 

Дитина за перші роки запросто вивчає свою мову, без вчителя, плану, конспектів. Чує, копіює. Між іншим, якщо до 2, 5 рочків дитина не чує людську мову, то вона людиною не буде. А що з’ясувалося? У  Болгарії один вчений зробив експеримент. В родині з дитиною рідні почали говорити різними мовами, і у 2, 5 роки дитина говорить чотирма мовами, причому знає, з ким якою мовою говорити. Я це всім розповідаю. Мій учень це знав, він, працюючи викладачем англійської в нашому університеті, то вони своїх двох дітей теж так  вчили – англійської, французької і румунської. Я кажу, а українську?  А він: та сама вивчить. Після цього дитина 11 років вчить у школі рідну мову і не може здати ЗНО. А батьки шукають репетитора, щоб вивчити українську. Дітям просто на уроках не цікаво.  А чим відрізняється  американський тест з мови? Вам дають шматок тексту, і там вас не питають, якого кольору черевики у героя. Вас просять проаналізувати текст, що той чи  та хотіли сказати і так далі. Просто перевіряється, чи людина вміє функціонально володіти своєю мовою. Я був в естонській школі, де у 6 класі викладається такий предмет, як етимологія. Звідки походять слова, урок читав професор з університету. І ті діти скакали, то настільки цікаво. Таким чином ти наче потрапляєш у світ  різних мов.

 

 

Думай і багатій

 

«Ми можемо досягти усього, на що наважиться наш розум». Я цю цитату взяв із такої мотиваційної книжки «Думай і багатій» Наполеона Хілла. Супер-книжка. Свого часу видавець сказав автору, що ти повинен придумати супер назву. І всі повелися на назву книжки. І ми так робимо досі. Зараз вибори. На що ведуться люди? На картинку в телевізорі. Я був в Естонії, класна школа, тисяча учнів. Цю школу на власні кошти збудував банкір, він їздив по світу, дивився школи, підібрав собі модель – цю школу можна розширяти, кругом ліс. Школі 17 років, і ще не було жодного ремонту. І нарешті. Є одна проблема зі школою, в усьому світі, в тому числі у нас. По-перше, в середньому 63 відсотки учнів, які відвідують школу, не хочуть вчитися. Бо вони потрапили в клас, де їм не цікаво, сидіти мука для них. Є діти, які дуже швидко і легко все сприймають. Вони нудяться серед тугодумів. В Південній Кореї чи Японії старша школа вчиться до 10 вечора. І за цей час учні відвідують купу гуртків, на Тайвані, приміром, все безкоштовно. Є кімнати, де можна відпочити і піти з уроку, надіти навушники, поспати. Все зроблено, щоб вчилися. Але ж і вимагають багато. На випускному іспиті у школі у Франції останні три роки в ліцеї – 10 іспитів за 5 днів. Але подивіться технічний рівень Франції, скільки технопарків. З двох рочків до закінчення університету все безоплатно. Але вимоги високі. Франція вкладає 21 відсоток бюджету в освіту. Це єдина у світі країна, де освіта безкоштовна і для іноземців.

 

Не знаєш фізики – медиком не будеш

 

Я був у Женеві. Таке місто, як Чернівці. Вокзал такий як наш – по величині. Але різниця – колосальна. Потяги ходять – раз-два, можуть запізнитися хіба на 20 секунд. Я їздив дивитися на колайдер, це найсучасніша машина, найпередовіші  технології, до нас це прийде років за 20-ть. Це детектор вартістю  600 млн євро. Розмір – як 11 поверховий будинок, машину  опустили в  землю. А що ця машина може! В медінститут на Заході, до слова,  не поступите, якщо не знаєте фізику. А у нас цей предмет довели до того, що у нас в Чернівецький  університет минулого року на фізику поступило аж…  двоє дітей. У Харкові була тисяча, але там є заводи. Повірте, у  Європі у найближчі чотири роки буде попит на тих, хто знає фізику, математику, інформатику.

 

Дітей треба вчити не фізики, їх треба вчити думати

 

Зараз у світі багато говорять про те, як треба вчити дітей, щоб підготувати їх до майбутнього. Я знаю, які речі їх треба навчити і які завжди згодяться у майбутньому. Це фундаментальні речі, на них мало звертають уваги. Наприклад, у фізиці другий закон Ньютона треба знати, але добре знати і розуміти. Другий закон Ньютона і через сто років буде другим законом Ньютона. Дуже важливо дітей знаєте чого навчити? Моя задача навчити не фізики – а навчити думати. Але перше їх треба навчити вчитися. Три роки у французькій школі старшу групу дитячого садочка  вчать думати, дисципліні, концентрації уваги. У наших учнів снів концентрація 15 секунд. Далі говориш до стіни. Кращі школи забороняють користуватися гаджетами. Дитина, якщо вона добре навчена, вона впевнена у собі. А ще треба вміти відпочивати, м з дітьми ходимо, наприклад, в  походи, в гори. Я навчив більше дітей їздити на лижах, ніж фізики.